Wniosek o upadłość – jak powinien wyglądać?

Wniosek o upadłość

Upadłość firmy – w jaki sposób ją ogłosić?

Twoja firma już od jakiegoś czasu boryka się z problemami natury finansowej czy marketingowej? Jest coraz gorzej i obawiasz się ze stracisz firmę a wraz z nią wszystkie pieniądze? Nie musisz czekać aż Twoja firma zbankrutuje, masz szanse ogłosić upadłość przedsiębiorstwa. Nie wiesz jak przeprowadzić upadłość firmy? Przeczytaj poniższy artykuł instruujący jak to poprawnie wykonać, tak abyś na tym nie stracił.

Gdy Twoja firma popada w coraz to większe kłopoty finansowe, nie czekaj i natychmiast ogłoś upadłość firmy! Taki stosowny wniosek powinni złożyć: zarząd firmy bądź jej członkowie. Takie postępowanie służy wspólnemu dochodzeniu roszczeń przez wierzycieli od dłużników. Złożony wniosek w terminie zabezpiecza Twoją firmę przed całkowitym bankructwem oraz daje wierzycielom możliwość ubiegania się o niewypłacone długi.

wniosek o upadłość

Jest to forma zarówno korzystna dla dłużnika jak i jego wierzyciel, jednak nawet wierzyciel ma prawo do zgłoszenia wniosku o upadłość firmy, co w Polsce zdarza się niezwykle rzadko. Wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym w terminie nie przekraczającym dwóch tygodni, od kiedy nastąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości. Niestety samo sporządzenie wniosku jest rzeczą bardzo trudna i długotrwałą. Niejednokrotnie takie wnioski odrzuca sam sąd ze względu na ich, niekompetentność oraz brak podstawowych informacji.

Co umieścić we wniosku o upadłość firmy?

Koniecznością jest dołączenie wykazu całego posiadanego majątku, spisu wierzycieli i dłużników spółki a także spis ksiąg handlowych.

Po złożeniu takiego wniosku należy uiścić opłatę w wysokości 1000zł, która pokryje wszystkie koszty sądowe i windykacyjne. Zazwyczaj sprawy takie trwają ok. trzech miesięcy. Podczas jej trwania zostają zablokowane wszystkie środki finansowe firmy a sama firma występuje z dopiskiem w likwidacji Nie można także dokonać podziału majątku dopóki wszyscy wierzyciele nie zostaną spłaceni.

Zaniechanie złożenia wniosku o upadłości firmy stwarza niebezpieczną sytuacje dla jego wierzycieli. Jednak, aby temu zapobiec stosuje się przewidziane kary pieniężne.


Potrzebujesz firmy prowadzącej obsługę prawną firm? Sprawdź Kancelarię TŚ!