Sprzedaż zadłużonej spółki z.o.o.

Sprzedaż zadłużonej spółki

Odziedziczyłeś po ojcu czy dziadku udziały w zadłużonej spółce z o.o.? A może jesteś właścicielem takiej spółki, która boryka się z zadłużeniem? Nie musisz już martwić się czy aby jutro nie zbankrutujesz, wystarczy ze dogadasz się ze wspólnikiem a możesz sprzedać zadłużoną spółkę z o.o. w raz z jej wszystkimi długami. Jak to zrobić?

Gdy Twoja spółka posiada liczne zadłużenia, co do Skarbu Państwa oraz nie jest ona w stanie pokryć następujących długów wobec wierzycieli, najlepszym krokiem na jej uratowanie jest jej sprzedaż. Jednak zanim ją sprzedamy warto wiedzieć, że jej wartość rynkowa jest znacznie niższa przez obciążające ją zadłużenia. Jeśli jesteśmy posiadaczami jakiejś części udziałów i chcemy je sprzedać, mimo iż wspólnik lub wspólnicy nie wyrażają na to zgody, możemy to zrobić. W świetle prawa jeden z komponentów spółki może swobodnie dysponować swoimi udziałami, obejmuje to także sprzedaż. Aby sprzedać udziały należy udać się do notariusza wraz z potencjalnym kupcem, aby sporządzić stosowną umowę. Cena udziałów w zadłużonej spółce jest zależna od jej wartości rynkowej, popularności na rynku oraz od samego kupującego. To właśnie przeważnie on ustala cenę, za jaką kupi udziały w spółce. Na pewno na takiej sprzedaży jesteśmy dużo stratni, dlatego dobrze jest się zastanowić czy warto ją sprzedawać i czy nie lepiej jest ogłosić upadłość.

Jeśli zdecydowałeś się na taki krok, nie będziesz mógł od tej pory decydować o sprawach firmy, czerpać z niej jakichkolwiek korzyści majątkowych a także długi przekazane wraz z udziałami lub całą firmą przechodzą na nowego właściciela, który podpisując umowę lub akt notarialny zobowiązuje się do całkowitego przejęcia długów wraz z jego wierzycielami.

Taka sprzedaż jest szansą dla dłużnika na odzyskanie równowagi finansowej. Należy jednak pamiętać, że wartość naszych udziałów nie mogą być mniejsze niż równoważna część z zadłużenia. Jeśli w jakiś sposób zostało to zatajone przed kupującym, ma on prawo do wniesienia sądowego o unieważnienie podpisania umowy.