Rodzaje testamentów

Akt notarialny katowice

Testament wydaje się prostą kwestią – chcemy ustalić co ma się stać z naszymi dobrami doczesnymi po naszej śmierci. Istnieje jednak wiele rodzajów tego dokumentu. Musimy go też sporządzić w odpowiedni sposób, by był ważny i nikt nie mógł go podważyć. Może nam w tym pomóc notariusz.

Rodzaje testamentów:

Testamenty zwykłe

Możemy tu wyróżnić trzy podtypy:

Własnoręczny, jest najmniej formalny. Możemy go spisać na zwykłym papierze i nie potrzebujemy świadków. Jednak musimy pamiętać o zapisaniu daty sporządzenia i wskazaniu spadkobiercy. Niezwykle ważny jest nasz podpis – bez niego dokument jest nieważny. Możemy go trzymać w domu jednak bezpieczniej jest go oddać notariuszowi. Wtedy zostanie on odnotowany w Notarialnym Rejestrze Testamentów, a rodzina po naszej śmierci na pewno go otrzyma.

Notarialny to najbardziej popularne rozwiązanie. Jego ogromną zaletą jest to, że jest bardzo trudny do podważenia. Taki testament jest sporządzany w obecności notariusza i ma formę aktu notarialnego. Aby był ważny potrzebny jest podpis nasz i notariusza, oraz nasza zgoda na odczytanie przez urzędnika, poprzednio przez nas podyktowaną, treść. To rozwiązanie gwarantuje, że nasza ostatnia wola na pewno zostanie spełniona.

Testament alograficzny jest sporządzany rzadko. To oświadczenie woli wypowiedziane przed urzędnikiem państwowym w obecności dwóch świadków. Urzędnikiem może być wójt, starosta, marszałek powiatu lub burmistrz. Takie oświadczenie spisuje się w protokole, który jest dokumentem urzędowym. Następnie wszyscy składają na nim swoje podpisy. Jest on również opatrzony w datę.

Testamenty szczególne

Testamentem szczególnym jest testament podróżny, sporządzony na pokładzie samolotu lub statku. Możemy w nim podyktować dowódcy danej jednostki w obecności dwóch świadków naszą ostatnią wolę. Musi jednak istnieć bezpośrednie zagrożenie naszego życia.

Podobnie wygląda testament wojskowy, który mogą sporządzić wojskowi, którzy przebywają na misjach zagranicznych, w niewoli lub w czasie mobilizacji, czy przypadku wojny.

Istnieje również testament ustny. By był on ważny musimy mieć co najmniej troje świadków i obawę rychłej śmierci np. w skutek poważnego wypadku, podeszłego wieku lub ciężkiej choroby. Możemy go wykorzystać także w nagłych sytuacjach takich jak powódź lub epidemia, kiedy okoliczności wykluczają lub poważnie utrudniają spisanie tradycyjnego testamentu. Powinien zostać również spisany przez któregoś świadka i podpisany przez wszystkich. Świadkowie mogą też złożyć przed sądem zgodne zeznania w ciągu 6 miesięcy od otwarcia spadku. Wtedy również będzie on ważny.

Biuro notarialne katowice

Podsumowując

Każdy z nas, niezależnie od naszego wieku i stanu zdrowia może spisać testament zwykły. Takie rozwiązanie jest najlepsze, ponieważ wtedy mamy pewność jakie słowa zostały przez nas zapisane.
Wtedy unikamy manipulacji i nie zdajemy się na pamięć naszych świadków radzi Kancelaria Notarialna w Katowicach.

W spisywaniu testamentu najlepiej jest zaangażować notariusza. Nawet jeżeli nie podejrzewamy naszych najbliższych o złe intencje to tylko notariusz może nam zagwarantować wypełnienie naszej ostatniej woli. Najtrudniejszy do podważenia jest właśnie dokument spisany i potwierdzony u tego specjalisty. Jeżeli chcemy uniknąć aż takich formalności to spisany odręcznie testament powinniśmy oddać notariuszowi, który zgłosi go do Notarialnego Rejestru Testamentów. To da nam pewność, że nie zawieruszy się on nigdzie w naszym domu po pogrzebie. Pamiętajmy, że niezależnie od formy spisania naszej ostatniej woli musi ona spełniać konkretne normy prawne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.