Przebieg mediacji – pomoc kancelarii prawnej

mediacje kancelaria prawna

Mediacje są jednym z podstawowych elementów, w jakich kancelaria prawna może wspomóc pary przechodzące przez proces rozwodowy.

Dotarcie do porozumienia i kompromisu na którym skorzystają wszystkie zaangażowane strony nie zawsze należy do najłatwiejszych zadań dla par – przyczyny rozpadu małżeństw bywają różnorodne i często nawet najlepiej dogadujący się małżonkowie rezygnują z bycia razem, nie potrafiąc dojść do porozumienia w określonych kwestiach.

Jak przebiegają mediacje z pomocą prawnika i dlaczego pomoc kancelarii prawnej może okazać się dla sprawy rozwodowej korzystna?

Sprawa rozwodowa w sądzie – kiedy przyda się prawnik?

Z perspektywy czasu, instytucje sądowe zajmujące się prowadzeniem spraw rozwodowych obserwowały różne warianty porozumień i relacji pomiędzy rozwodzącymi się parami. Z jednej strony trafiają się sprawy, w których porozumienie przychodzi łatwo i rozwód może być osądzony bez większych problemów, z drugiej natomiast przypadki, w których nie obejdzie się bez mediacji. Sprawy rozwodowe nigdy nie są jednak prostą formalnością i często nawet te pozornie łatwe wymagają pomocy prawników.

W trakcie rozpatrywania pozwu rozwodowego sąd ocenia małżeństwo i podawane przez parę przesłanki do rozwodu. Wśród elementów branych pod uwagę jest nie tylko wspólny majątek czy wiarygodność wymienionych powodów rozpadu małżeństwa, ale i wspólne dzieci wymagające opieki rodzicielskiej – to właśnie o prawa do opieki, alimenty czy częstotliwość kontaktów pary kłócą się najczęściej. Odczuwane przez strony emocje zwykle utrudniają logiczne wybrnięcie z sytuacji. Prawnik prowadzący w ich imieniu mediacje może okazać się jedyną deską ratunku.

Przebieg mediacji – pomoc kancelarii prawnej

Prawnik wynajęty przez każdą ze stron uczestniczących w procesie rozwodowym odgrywa rolę pełnomocnika, który nie tylko zajmuje się sporządzeniem pozwu rozwodowego i reprezentowaniem swojego klienta podczas rozprawy sądowej, ale też wspiera swojego klienta na każdym etapie postępowania rozwodowego. Ze względu na doskonałą znajomość prawa cywilnego i doświadczenie w wielu trudnych sprawach rozwodowych, prawnik może bezstronnie przyjrzeć się sprawie swojego klienta, wysnuć własne wnioski i wsłuchując się w oczekiwania strony w rozwodzie ułatwić doprowadzenie do porozumienia z małżonkiem.

Prawnik często już podczas pierwszej rozmowy z klientem może ostudzić nieco emocje związane z rozpadem małżeństwa i pomóc realnie spojrzeć na korzyści i konsekwencje rozwodu – sąd podejmuje ostateczną decyzję, ale to negocjacje pomiędzy obydwiema stronami wypracowują ostateczne warunki rozpadu małżeństwa.

rozwód - dokumenty rozwodowe

Usługi z zakresu mediacji rozwodowych świadczy Kancelaria Prawna KHG Group.

Mediacja to jeden ze szczególnych trybów prowadzenia sprawy rozwodowej, w ramach którego kancelaria prawna może podjąć rozmowy ze współmałżonkiem swojego klienta (najczęściej reprezentującym go prawnikiem) i wspólnie dotrzeć do porozumienia nie wymagającego orzekania winy w sprawie rozwodowej. Mediacje często pomagają uniknąć opierania decyzji rozwodowej o skrajne emocje i utrudniania prowadzenia sprawy sędziemu, który jako osoba postronna ma dokonać decyzji na podstawie przedstawionych mu dowodów w sprawie. W przypadku małżeństw dzielących pomiędzy sobą niepełnoletnie dzieci, majątek i wspólne sprawy o porozumienie się samych małżonków może być trudno – z pomocą pośrednika w osobie adwokata lub radcy prawnego załatwienie porozumienia może się udać.

Wsparcie kancelarii prawnej na każdym etapie rozwodu

Niezależnie od tego, czy rozwód zostanie orzeczony bez winy którejś ze stron, czy też sprawa będzie ciągnęła się przez długi okres czasu i opierała na niekończących się negocjacjach, pomoc kancelarii prawnej przyda się stronom w rozwodzie na każdym etapie przygotowania do rozwodu i po jego orzeczeniu. Adwokaci gwarantują swoim klientom pełne zaangażowanie w sprawę i próbę osiągnięcia dla nich jak najkorzystniejszego wyniku sprawy, zachowując przy tym pełną poufność nawet w najtrudniejszych sytuacjach. To normalne, by podczas sprawy rozwodowej wypływało wiele niedokończonych i trudnych spraw poufnych – prawnik potrafi zająć się nawet tymi najcięższymi, korzystając w razie potrzeby także z pomocy nieszablonowych działań.

Dlaczego warto skorzystać z mediacji? To właśnie podczas rozmów mediacyjnych małżonkowie mogą decydować o ostatecznym wyniku postępowania, dochodząc do porozumienia i nie oddając ostatecznej decyzji wyłącznie w ręce sądu. Mediacja przyczynia się często to szybszego i trwałego zakończenia konfliktu pomiędzy małżonkami – to nie sąd, będący obcą dla małżonków osobą podejmuje decyzję, a oni sami. Mediacja to też najlepszy czas na uzyskanie szybkiego rozwoju – jej koszty są niższe, niż w przypadku sprawy w sądzie, a cały proces może zakończyć się nawet w kilka dni, a nie lat.