Kasy fiskalne – kto ma obowiązek ich posiadania

tanie kasy fiskalne Wrocław

Decydując się na sprzedaż towarów często nie jesteśmy pewni, czy powinniśmy wyposażyć nasz sklep, stoisko w kasę fiskalną. Na pewno jesteśmy objęci tym obowiązkiem, kiedy sprzedajemy produkt lub usługę osobie fizycznej. Jednak kiedy dokładnie jesteśmy zobligowani? Poszukiwanie odpowiedzi wymaga często przestudiowania prawa, które zdarza się być niejasne. Dlatego w tym artykule znajdziemy informację o tym, gdzie znaleźć na ten temat informację i co ona oznacza.

Jaka kwota zwalnia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Według polskiego prawa każdy przedsiębiorca, którego obrót jest wyższy niż 20 000 złotych w skali roku, jest zobowiązany do korzystania z kasy fiskalnej. Jeśli nasza firma nie działa jeszcze roku kwotę, której nie należy przekroczyć obliczamy według bardzo prostego wzoru: kwota limitu pomnożona przez liczbę dni prowadzenia sprzedaży, które pozostały do końca roku podzielone przez liczbę dni w roku podatkowym – 365 lub 366.

Jeżeli prowadzimy działalność od 120 dni realizacja wzoru powinna wyglądać w ten sposób: 20 000 x (350/365) =  ok. 19178,10. Do powyższego prawa pojawiają się oczywiście obostrzenia, które możemy znaleźć w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Kogo bezwzględnie obowiązuje korzystanie z kas fiskalnych?

Według § 4 ust. 1 i 2 z rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących, niektóre rodzaje świadczonych usług uniemożliwiają zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Tak więc kasy fiskalne obowiązkowo powinny posiadać osoby, które zajmują się:

– szeroko pojętą rozrywką, czyli paragon wydajemy przy zakupie wstępu: na przedstawienia cyrkowe, do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne;

dostawami gazu płynnego, części do silników i silników spalinowych, nadwozi do pojazdów, przyczep, naczep i kontenerów, części przyczep, naczep i pozostałych pojazdów bez napędu mechanicznego, części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (z wyłączeniem motocykli), silników spalinowych tłokowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych w motocyklach;

sprzedażą wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5% a także perfum i wód toaletowych z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów.

tanie kasy fiskalne

Obostrzenie dotyczy również sprzętu elektronicznego i części do niego, wyrobów z metali szlachetnych lub takich, których część niezwolniona jest ze zwolnienia podatkowego. A także taksówek, autobusów i wszelkiego rodzaju przewozów osób i wymiany walut z pominięcie usług świadczonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Obostrzenie dotyczy również usług cateringowych.

Wszystkie powyższe przykłady pochodzą z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, a dokładniej z ust. 1 i 2 § 4 tego rozporządzenia.

Jeśli nasz przychód nie przekracza 20 000 złotych i zastanawiamy się, czy powinniśmy zaopatrzyć się w kasę fiskalną, najlepiej zajrzeć do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów, w którym wszystkie przewidziane gałęzie zobowiązane do posiadania kas fiskalnych zostały odnotowane. Pamiętajmy, że jeżeli sprzedajemy usługi lub towary, w naszym obowiązku leży dokumentacja tego faktu. Jeśli nie mamy pewności – istotne jest by zapoznać się z odpowiednim prawem, ponieważ jego nieznajomość nie zwalnia nas z jego przestrzegania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.