Jak pracuje radca prawny?

radca prawny jaworzno

Radca prawny, to osoba, która ukończyła prawnicze studia magisterskie. Radca prawny musi posiadać także zdolności do wykonywania zawodu i mieć odpowiedni charakter do tego rodzaju pracy.

Kto i kiedy może zostać radcą prawnym?

Ponadto, powinien on odbyć aplikację radcowską oraz zdać państwowy egzamin z wysoką oceną. Aplikacja radcowska trwa przez okres trzech lat. Aplikacjami zajmują się okręgowe izby radców prawnych. Żeby dostać się na aplikację, należy zdać test jednokrotnego wyboru, który ją poprzedza. Po odbyciu aplikacji następuje pisemny egzamin państwowy, który składa się z pięciu części. Po zdaniu egzaminu na wysokim poziomie, składane jest ślubowanie, po którym można zacząć wykonywanie zawodu. Profesorowie lub doktorzy habilitowani są zwolnieni z pisania egzaminu radcowskiego. Ponadto, radca prawny musi mieć tak zwany „nieskazitelny charakter”, to znaczy, że radca prawny, tak jak sędzia musi być uczciwy, odważny, cierpliwy, bystry i o wysokiej kulturze osobistej. Jest to warunek do podjęcia się owej profesji.

Radca prawny a darmowa pomoc doraźna – jak z niej korzystać?

Radca prawny nie jest zobowiązany do udzielania darmowej pomocy prawnej, jednak może on wykonywać takie funkcje. Darmowa pomoc prawna jest bardzo pożądana i pomocna zwykłym obywatelom. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj jakakolwiek pomoc prawna czy konsultacja, wiąże się z dość wysokimi kosztami. Dlatego pomoc prawna, która jest nam udzielana za darmo, jest tak bardzo ceniona. Radca prawny w kancelarii, w której pracuje, może udzielać tego typu pomocy wraz ze swoimi współpracownikami. Wnioski o udzielenie bezpłatnej pomocy lub porady prawnej napływają dość często do takich kancelarii, więc czasem trzeba dość długo czekać na ich rozpatrzenie. Wnioski te są rozpatrywane według kolejności zgłoszeń, więc sprawa jaka ich dotyczy nie gra decydującej roli. Skorzystać z takiej pomocy może każdy, zwłaszcza jeżeli sprawa nie wymaga natychmiastowego rozstrzygnięcia. Wiele kancelarii posiada możliwość skorzystania z takiej pomocy.radca prawny jaworzno

Tajemnica zawodowa

Tajemnica zawodowa jest obowiązkiem każdego radcę prawnego. Jest to kluczowe w wykonywaniu tego zawodu, ponieważ wielu ludzi przychodzi do kancelarii radcowskich z osobistymi problemami prawnymi. Złamanie zasady zachowania tajemnicy zawodowej grozi poważnymi skutkami, między innymi wysoką grzywną, ograniczeniem lub nawet pozbawieniem wolności do lat dwóch. Tajemnica zawodowa istnieje po to by osoby postronne nie dowiedziały się o sprawach, które prowadzimy. W zawodzie radcy prawnego, adwokata czy prawnika jest ona niezwykle ważna. Nie wolno ujawniać jakichkolwiek informacji poufnych dotyczących sprawy osobom nieuprawnionym. Jest to bowiem narażenie nas i naszego klienta na negatywne skutki, jakie mogą wyniknąć z powodu rozprzestrzenienia się informacji. Ważne jest więc to, żeby owych danych pilnować i nie narażać naszego klienta na nieprzyjemne sytuacje związane z wycieknięciem informacji.

Współpraca: http://agatakosciuk.pl/